Rezonans magnetyczny kręgosłupa – najważniejsze informacje

Ludzki kręgosłup liczy się na 5 odcinków, które sponsorują w sumie 33-34 kręgi:

Odcinek szyjny – 7 kręgów,
Odcinek piersiowy – 12 kręgów,
Odcinek lędźwiowy – 5 kręgów,
Odcinek krzyżowy – 5 kręgów,
Odcinek guziczny – 4-5 kręgów.

Rezonans magnetyczny emituje pole magnetyczne, które kieruje atomy wodoru w jednostkach tkanek budujących charakter i niesie, że zbierają się one w jasnej sekwencji. Zwrot ten odbierany jest przez profesjonalne detektory, które robią go następnie w obraz dostępny na monitorze komputera.

Dzięki temu praktyczne jest trafne zobrazowanie poszczególnych struktur anatomicznych kręgosłupa, i tymże jednym znalezienie wszystkiego typie zmian zwyrodnieniowych, stresów lub chorób kręgosłupa.

Uzyskiwane w trakcie badania fale radiowe i gospodarstwo magnetyczne są wygodne dla dobrego organizmu, co kupuje że rezonans magnetyczny kręgosłupa prawdopodobnie być produkowany wielokrotnie. Dzięki obecnemu jest ogólnie wykorzystywany również do monitorowania skuteczności wdrożonego leczenia lub przeprowadzonych zabiegów operacyjnych.

Jakie okoliczności wykonywa rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Dzięki prostemu pytaniu jakim jest rezonans magnetyczny kręgosłupa, możliwe jest zdiagnozowanie takich wadzie jak:

Uciski dysków na korzenie nerwowe,
Międzykręgowe choroby dysków i stawów, takie jak przepukliny, wybrzuszenia czy degeneracja,
Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych,
Choroby nowotworowe kręgosłupa,
Zwężenia kanału kręgowego o wyjątkowym charakterze,
Zmiany pourazowe rdzenia kręgowego również przyszłych jednostek kręgosłupa,
Innych schorzeń w kręgu kręgów kręgosłupa, rdzenia kręgowego, łuków i trzonów kręgów, a też krążków międzykręgowych, czyli tzw. dysków.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – kiedy należy go zrealizować?

Wyznaczenie na skutek magnetyczny kręgosłupa montowane jest przede ludziom ze powodu na wolne dolegliwości bólowe w sektorze pleców lub dolegliwości z kierowaniem się. Stanowią aktualne bowiem same spośród najistotniejszych sygnałów świadczących o schorzeniach kręgosłupa.

Oprócz wykorzystania w ocenie chorób kręgosłupa i wady w obrębie rdzenia kręgowego, rezonans magnetyczny kręgosłupa zatrudniany stanowi ponadto jak badanie pomocne przy obliczaniu zabiegów chirurgicznych i analizie ich skuteczności.

Regularnie wiązany jest również do monitorowania postępów leczenia, m.in. przy takich przypadłościach jak dyskopatia, gdzie chorobie mogą żyć wspominane nawet przez niewielki ucisk na nerwy.

Rezonans magnetyczny tworzony istnieje więcej regularnie u pacjentach na stwardnienie rozsiane natomiast po przebytej chorobie nowotworowej, w planu znalezienia ewentualnego nawrotu choroby.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przygotowanie i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny kręgosłupa w grupy przypadków wypełnia się wraz z kontrastem. W tymże incydentu na badanie należy zgłosić się po minimum 6-cio godzinnej przerwie od nowego posiłku, i również zwrócić aktualny produkt oznaczenia poziomu kreatyniny.

Stanowi ostatnie pożądane, by sprawdzić czyli znajome nerki są zawodowe dodatkowo będą skłonne do rozwiązania środka kontrastującego z znanego układu. Jeśli mamy wcześniejsze wyniki badań obrazowych, jednocześnie warto wziąć je ze sobą. Samo badanie istnieje z kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w trakcie których uczestniczy pozostać nieruchomo.

Dziewczyny na poszukiwanie powinny zgłosić się bez makijażu, i przed wejściem do miejsca należy zdjąć wszystkiego typie metalowe elementy ubioru i akcesoria elektroniczne, takie jak sprzączki, zamki, biżuteria, okulary, smartwatche, opaski fitness itp.

Jeżeli pracuje o przeciwwskazania do wykonania badania, nie jest ich mnóstwo, skoro istnieje ono nieinwazyjne oraz pewne, choć nie należy go dokonywać u pań, które posiadają:

Rozrusznik serca,
Pompę insulinową,
Endoprotezy,
Metalowe śruby lub wkładki ortopedyczne,
Implanty słuchowe,
Stałe aparaty ortodontyczne.

Nie stale również pytanie można przygotować u postaci ze wadą krwotoczną, klaustrofobią i osób w kluczowym trymestrze ciąży.

Wyszukaj klinikę