Rezonans magnetyczny na NFZ

Co powinniśmy o rezonansie magnetycznym?

To ćwiczenie bezinwazyjne, dobre i co największe bezbolesne, jakie okresowi często przedstawiane w badaniu drugiego poziomu zaburzeń i cieni. Zezwala na wskazane zobrazowanie zarówno kości jak a tkanek miękkich, i również ocenę funkcjonalności wielu narządów. W architekturach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia ważna doprowadzić rezonans:

Jamy brzusznej,
Miednicy mniejszej,
Szyi,
Kręgosłupa (zarówno jednych aspektów kiedy i wszelkiego zestawie),
Głowy,
Szyi,
Przysadki,
Zatok,
Oczodołów,
Twarzoczaszki,
Kończyn,
Barków,
Stawów biodrowych, kolanowych czy skokowych,
Stawu łokciowego i nadgarstka.

Do malowania rezonans magnetyczny wykorzystuje pole wykorzystywane przez określoną aparaturę, jakie ma niedawne w postaciach naszego ciała atomy wodoru.

Te porywając się generują impulsy, jakie są podejmowane przez znane detektory także przy współpracy zaawansowanego oprogramowania zamieniane na korzystne obrazy poszczególnych instalacji oraz tkanek.

Rezonans magnetyczny na NFZ – jak wyglądają formalności?

Kwalifikując się na użycie z skutku magnetycznego w ramach świadczeń Narodowego Fundusz Zdrowia należy:

Zetknąć się do specjalistę specjalisty, który wystawi odpowiednie skierowanie lekarskie,
Wpisać się na listę osób czyhających na sprawdzanie oraz wręczyć wyznaczenie do wyszukanej pozycji w układzie maksymalnie 14 dni od chwili rejestracji,
W dniu badania dostarczyć dokument potwierdzający swoją tożsamość oraz gwarantujący weryfikację uprawnień do wykorzystania ze świadczeń w porządku eWUŚ (elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców) lub i fakt potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Potrafią toż być:
Legitymacja ubezpieczeniowa,
Legitymacja rencisty lub emeryta,
Druk RMUA,
Potwierdzenie wpłaty składek ZUS za ci okres rozliczeniowy.

Jak powinno wyglądać skierowanie na rezonans magnetyczny na NFZ?

By rezonans magnetyczny mógł zostać wykonany w ramach finansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia powinno się dostarczyć odpowiednie skierowanie.

Musi być ono podpisane przez lekarza, który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tego typu skierowania, ze względu na spore koszty badania, wystawia się przede wszystkim przy istotnych przesłankach do wykonania badań diagnostycznych.

Posiada ono ograniczoną datę realizacji, dlatego na badanie najlepiej zarejestrować się w możliwie jak najkrótszym czasie od jego otrzymania.

Jak powinno prawidłowo wyglądać takie skierowanie? By mogło ono zostać uznane przez placówkę wykonującą rezonans magnetyczny na NFZ powinno zawierać poniższe dane:

  • Oznaczenie pacjenta w sposób określający jednoznacznie jego tożsamość,
  • Pełne oznaczenie podmiotu który wystawia skierowanie (np. pieczątkę),
  • Oznaczenie jednostki, do której pacjent jest kierowany na badanie (nie chodzi o konkretną nazwę, ale np. zaznaczenie że ma ono być wykonane w pracowni rezonansu magnetycznego,
  • Wstępne rozpoznanie ustalone przez lekarza,
  • Datę wystawienia skierowania,
  • Pełne dane dotyczące lekarza, który wystawia skierowanie (w tym specjalizację i numer prawa wykonywania zawodu),
  • Dodatkowe informacje zdobyte przez lekarza kierującego na badanie, które mogą być przydatne przy wykonywaniu badania (np. wyniki poprzednich badań obrazowych, informacje o posiadanych implantach itp.).

Decydując się na wykonanie rezonansu magnetycznego w ramach środków z Narodowego Funduszu Zdrowia należy zwrócić uwagę na to, by wybrana placówka posiadała nie tylko krótkie terminy realizacji badania, ale również wysokiej jakości sprzęt i odpowiednio przeszkoloną kadrę. Tylko wtedy można mieć pewność, że badanie wykonano z troską o jego najwyższą precyzję.

Wyszukaj klinikę